Patatesli Bezelye Tarifi ve Malzemeleri
27 Haziran 2024

Patatesli Bezelye Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Bezelye Yemeği

Patatesli bezelye yemeği, patates ve bezelye aroması kullanılarak hazırlanan tarifler arasında en pratik olanlardan biridir. Son derece kolay bir tarif olmasına rağmen oldukça lezzetli ve hoş bir tada sahip olan bu yemek, özellikle akşam yemeklerinde sıkça tercih edilir. Ev hanımları dışında, restoranlarda ve yemek servislerinde de patatesli bezelye sıklıkla başvurulan yemek tariflerindendir. Bu yazıda, ilk defa pişirmeyi deneyecekler için patatesli bezelye yemeği tarifinin adım adım uygulanışı ve gerekli malzemeler detaylandırılmıştır:

Patatesli Bezelye Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı salça
  • 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 2 adet patates
  • 1 adet soğan
  • 200-250 gram bezelye

NOT: Yukarıda verilen malzeme miktarları, yaklaşık 3-5 kişilik standart servis için belirlenmiştir. Farklı sayıda servis yapacak olanların, malzeme miktarlarını buna göre ayarlamaları gerekmektedir. Daha fazla malzeme kullanılması durumunda, patatesli bezelye yemeğinin bir seferde değil, yukarıdaki miktarlara bölünerek kısım kısım hazırlanması, tarifin istenen lezzette olması açısından tavsiye edilir. Aksi takdirde yemeğin yeterince pişmemesi veya istenen tatta olmaması gibi sorunlar yaşanabilir.

Patatesli Bezelye Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

Patatesli bezelye yemeği tarifine başlamadan önce, bazı malzemelerin birtakım işlemlerden geçirilerek tarife hazır hale getirilmesi gereklidir. Öncelikle kavurma işlemine uygun bir tava ve pişirme işlemine uygun bir tencere seçilmeli ve tarifte sırası geldiğinde kullanılmak üzere hazır bekletilmelidir. İlk olarak soğanın kabuğu soyulmalı ve küçük parçalar halinde doğranmalıdır. Ardından patateslerin kabukları soyulmalı, yıkanmalı ve küp küp doğranmalıdır. Bu hazırlıklar tamamlandıktan sonra tarifin adım adım uygulanışına geçebiliriz.

Yukarıdaki hazırlıklar yapıldıktan sonra patatesli bezelye yemeği tarifine başlanabilir. İlk aşamada sos niteliğinde olacak olan malzemeler hazırlanacaktır. Bir tava alınarak içine yeterince sıvı yağ dökülür ve tava ocağa konur. Sıvı yağ iyice kızdıktan sonra, ince doğranmış soğanlar tavaya eklenir ve kavrulmaya başlanır. Soğanların yeterince kavrulması çok önemlidir; ancak aşırı kavrulup yanmamasına da dikkat edilmelidir. Soğanların pembeleşmesi ve kokularını dışarı vermesi, yeterince kavrulduklarının belirtisidir.

Soğanlar yeterince kavrulduktan sonra, 1 yemek kaşığı salça eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Salçanın da yeterince kavrulması, kokusunu dışarı vermesi ile anlaşılacaktır.

Salça da kavrulduktan sonra, 200-250 gram bezelye ve küp doğranmış patatesler tavaya eklenir ve kavrulmaya devam edilir. Bu aşamada, malzemelerin uygun kıvama gelmesi çok önemlidir. Malzemelerin çiğ bırakılmaması gerektiği gibi, aşırı yumuşak olmamasına da dikkat edilmelidir. Bu nedenle, kavurma işlemi sırasında sürekli tavanın başında durmak ve malzemeleri karıştırmak uygun olacaktır. Böylece karışım daha verimli ve dengeli kavrulacaktır.

Tüm malzemeler kavrulduktan sonra, tava ocaktan alınır ve içindeki karışım pişirme işlemi için seçilen tencereye dökülür. Karışımın üzerine malzemelerin yüksekliği hizasında su eklenir ve tencere ocağa konur. Patatesli bezelye yemeğinin pişirme işlemine başlanır. Karışımın suyunu çekinceye kadar pişmesi ve çiğ kalmaması çok önemlidir. Orta ateşte yaklaşık 15-20 dakika pişirmek yeterli olacaktır. Pişirme işlemi sırasında yeterince tuz eklenir ve karıştırılır.

Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra, patatesli bezelye yemeği tabaklara alınarak servis edilir. Tercihe bağlı olarak biraz ılıdıktan sonra veya sıcak olarak servis edilebilir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kıymalı Patates Yemeği

Kıymalı Patates Yemeği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Köfteli Patates Tarifi ve Malzemeleri

Köfteli Patates Tarifi ve Malzemeleri

Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Yoğurtlu Patates Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Yoğurtlu Patates Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Patatesli Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Patatesli Tavuk Tarifi ve Malzemeleri

1 Patates Kaç Kalori?dir?

1 Patates Kaç Kalori?dir?

Güncel

Patatesli Sigara Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli Sigara Böreği Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Evde Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Güncel

Tavuk Patates Tarifi ve Malzemeleri

Tavuk Patates Tarifi ve Malzemeleri