Bebekler İçin Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri
05 Temmuz 2024

Bebekler İçin Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Bebekler İçin Patates Püresi

Bütün anneler bebeklerinin sağlıklı beslenmesini isterler. Bebekler ilk altı ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Eğer annede süt yok ise, mecbur kalındığında mama ile bebek beslenmelidir. Bebeklerin beslenmesinde ek gıdaya geçiş dönemlerinde bebekler öncelikle çorba, sonrasında meyve suları ve patates püresi gibi yumuşak gıdalarla tanıştırılmalıdır.

Bebekler için patates püresi, yeme fonksiyonları henüz tam gelişmemiş olan bebekler için oldukça iyi bir tercih olacaktır. Bebekler altı ay sonrasında gelişen damaklarıyla tatları ayırt edecek duruma geldiğinde, sevdikleri yiyecekleri kendileri tercih edeceklerdir. Patates, günlük taze olarak marketlerde ve pazarlarda bulunan bir sebzedir. Bu sebeple bebekler için patates püresi oldukça kolay hazırlanan bir besindir. Patates sadece püre olarak kullanılmamalı, birçok yemek içerisinde de yer almalıdır.

Bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişebilmesi için gerekli olan besinleri almaları gerekmektedir. Patateslerde bulunan A vitamini sayesinde bebekler vitamin ihtiyacını karşılayacak ve sağlıklı bir besin tüketmiş olacaktır. Ne kadar sağlıklı bir besin de olsa, bebeğin kaç aylık olduğuna göre bir doktora danışıldıktan sonra bebekler için patates püresi yapılmalıdır.

Bebekler İçin Patates Püresi Malzemeleri

  • 1 kilogram orta boy patates
  • 1 çay kaşığı kadar tuz
  • 1 tatlı kaşığı kadar sıvı yağ

Bebekler İçin Patates Püresi Nasıl Yapılır?

İlk olarak bebekler için patates püresi hazırlamak amacıyla patatesleri güzelce yıkayıp haşlanması için derin bir tencereye koyalım ve su ekleyerek haşlayalım. Patateslerin olduğu tenceredeki su kaynamaya başladığında içerisine tuzu ekleyelim. Yaklaşık yarım saat içerisinde haşlanmış olan patatesleri çeşmenin altında tutarak tekrar yıkayalım.

Haşlanan ve yıkanan patatesleri soyalım ve geniş bir kap içerisine alalım. Soyulup geniş bir kap içerisine alınan patatesleri ezelim ve püre haline getirelim. Ezilen patateslerin içerisine sıvı yağı ekleyelim ve karıştıralım. İyice karıştırdıktan sonra bebekler için patates püresi hazır hale gelmiştir. Bebeğinize afiyet olsun.

Ekstra Bilgiler ve İpuçları

Patates püresine ek olarak, bebeklerin beslenmesine yavaş yavaş farklı sebzeler ve meyveler de eklenmelidir. Bunun yanı sıra, patates püresi içerisine havuç veya kabak gibi sebzeler ekleyerek besin değerini artırabilirsiniz. Ancak, bu tür eklemeler yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bebeklerinize yeni yiyecekler tanıtırken, alerji belirtilerine dikkat etmeli ve her yeni gıdayı tek tek denemelisiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Etli Patates Tarifi ve Malzemeleri

Etli Patates Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patates Oturtma Tarifi ve Malzemeleri

Patates Oturtma Tarifi ve Malzemeleri