Çıtır Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri
06 Temmuz 2024

Çıtır Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Çıtır Patates Kızartması

Patates kızartmasını sevmeyen olacağını hiç düşünmüyorum. Özellikle o patates kızartması sıcacık ve çıtır çıtır ise, kimse hayır diyemez. Ancak, patates kızartması oldukça yağlı bir besin olduğundan dolayı, bu lezzetli keyfi "ay çok kilo alacağım" düşüncesi ile yarıda bırakmak zorunda kalıyoruz.

İyi Bir Patates Kızartmasının Özellikleri

İyi bir patates kızartmasında iki temel nitelik aranır: az yağ çeken ve çıtır çıtır bir dokuya sahip olması. Derinlemesine düşündüğümüzde, bu iki özellik aslında birbiriyle bağlantılıdır. Eğer patates kızartması çıtır bir yapıya sahip değilse, bu genellikle fazla yağ çektiği anlamına gelir. Temel beklentimiz, patates kızartmasının az yağ çekmesidir.

Çıtır Patates Kızartmasının Püf Noktaları

Çıtır patates kızartmaları yapmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Ancak en kolay yöntemlerden biri, patatesleri kızartmadan önce una bulamaktır. İşte çıtır patates kızartması yapmanın diğer püf noktaları:

- Patateslerin taze olması gerekmektedir. Beklemiş, yumuşamış ve bayatlamış patatesler ile çıtır patates kızartması yapamazsınız.

- Yağınızı iyi bir şekilde kızdırmış olmanız lazımdır. Soğuk yağda patatesleri kızartırsanız, çıtır patates kızartması elde edemezsiniz. Çünkü soğuk yağda patatesler çok yağ çekecektir. Ancak patateslerin içinin iyi pişebilmesi için de patatesleri sürekli olarak yüksek ateşte bırakmayınız. Yağ kızdıktan sonra, ocağın altını kısabilirsiniz.

Çıtır Patates Kızartması Malzemeleri

  • 5 tane orta boy patates
  • 1 su bardağı kadar un
  • Tuz
  • Kızartmak için sıvı yağ

Çıtır Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Çıtır patates kızartması yapmak için ilk önce patatesleri ince ve uzun bir şekilde doğrayınız. Patateslerinizi doğradıktan sonra yıkayınız ve sonrasında bir bezin üzerine koyarak patateslerin suyunu alınız. Patateslerin üzerine damak zevkinize göre bir miktar tuz ve 1 bardak kadar unu dökerek karıştırınız. Un ve tuz ile karıştırdığınız patatesleri bir süzgecin içerisine koyarak fazla kalan unu eleyiniz. Kızgın yağda kızartınız. Çıtır patates kızartması hazır.

Afiyet olsun!

Ekstra Bilgiler

- Patateslerin daha çıtır olması için, doğradıktan sonra bir süre soğuk suda bekletip iyice kurutabilirsiniz.

- Farklı lezzetler denemek isterseniz, patatesleri kızartmadan önce çeşitli baharatlarla (örneğin, paprika, sarımsak tozu) harmanlayabilirsiniz.

- Yağı tekrar kullanacaksanız, süzerek saklamayı unutmayınız. Bu, yağın temiz kalmasını ve sonraki kızartmalarda daha iyi sonuçlar almanızı sağlar.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Beşamel Soslu Patates Tarifi ve Malzemeleri

Beşamel Soslu Patates Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patates Pastası Tarifi ve Malzemeleri

Patates Pastası Tarifi ve Malzemeleri