Elma Dilim Patates Tarifi ve Malzemeleri
24 Haziran 2024

Elma Dilim Patates Tarifi ve Malzemeleri

Elma Dilim Patates

Elma dilim patates, patatesin elma dilimi şeklinde kesilerek kızartılması ile yapılan bir yemektir. Şekil olarak elma dilimini andırdığı için bu ismi almıştır. Elma dilim patates yapılırken taze ve ince kabuklu patatesler kullanıldığında daha lezzetli olur. Taze patateslerin kabukları soyulmadan kızartılır. Patateslerin un ile bulanarak kızartılması, dışı sert içi yumuşak bir kıvama sahip farklı bir kızartma deneyimi sunar. Ayrıca, baharat olarak toz kırmızı biberin yanı sıra isteğe göre nane, pul biber veya farklı baharatlar kullanılarak lezzeti zenginleştirilebilir. Elma dilim patates, kızartılarak yapılabileceği gibi, fırın poşetine koyulup fırında da pişirilebilir. Patateslerin pişme süresi dolunca poşet açılarak yaklaşık beş dakika daha fırında tutulup patateslerin iyice kızarması sağlanır.

Elma dilim patates, et yemekleri ve köfte gibi ana yemeklerin yanında sunulabilir. Ayrıca kahvaltıda yapılarak çocuklara ve misafirlere farklı bir tat sunulabilir.

Elma Dilim Patates Malzemeleri

  • 5-6 tane orta boy taze oval patates
  • 2 yemek kaşığı un
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • 1 çay kaşığı nane
  • 1 çay kaşığı pul biber
  • Tuz
  • Kızartmak için sıvı yağ

Elma Dilim Patates Nasıl Yapılır?

Taze, orta boy patatesler alınır ve kabukları iyice yıkanır. Mutfakta kullanılan bir fırça ile patateslerin kabukları fırçalanır ve temizlenir. Çünkü kabuklu olarak hazırlanması daha lezzetli olur. Patatesler yıkandıktan sonra havlu peçete ile kurulanır. Islak kalmaları, kızartma sırasında yağın sıçramasına neden olabileceği için hoş olmaz. Kurulanan patatesler enine ortadan iki eşit parçaya bölünür. Daha sonra yarım dairenin her biri elma dilimleri gibi, patatesin büyüklüğüne göre 3-4 parçaya bölünür. Aynı şekilde tüm patatesler dilimlenerek elma dilimi şekli verilir.

Bir kase içine un koyularak üzerine tuz eklenir. İsteğe göre içerisine baharatlar ilave edilerek karıştırılır. Elma dilimi şekli verilen patatesler bu una bulanır. Eğer tek tek bulamak için vaktiniz yoksa, buzdolabı poşetine un ve patatesler koyulur. Poşetin ağzı kapatılarak poşet ileri geri sallanır. 2-3 dakika sallandıktan sonra tüm patateslerin una bulandığı görülür.

Kızartma tavasının içine sıvı yağ koyularak ocakta ısıtılır. Yağ ısındığında bir patates parçası atılarak yağın tam olarak ısınıp ısınmadığı kontrol edilir. Yağ tam olarak ısındıysa, diğer patatesler de eklenerek kızartılır. Kızartma tavasının büyüklüğüne göre, patatesler çok ise iki veya üç defada kızartılır. Elma dilim patatesler iyice kızardığında tavadan çıkarılır ve havlu kağıt serilmiş bir tepsiye alınır. Böylece kızartmadan dolayı oluşan fazla yağ, kağıt havluya geçer. Kağıt havlu fazla yağı emdikten sonra elma dilim patatesler servis tabağına alınabilir.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Patates Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Patates Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patatesin Faydaları Nelerdir?

Patatesin Faydaları Nelerdir?