Kıtır Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri
08 Temmuz 2024

Kıtır Patates Kızartması Tarifi ve Malzemeleri

Kıtır Patates Kızartması

Kıtır patates kızartması tarifi, evde lezzetli ve çıtır çıtır bir patates kızartması hazırlamanızı sağlayacak tarifler arasında yer almaktadır. Bu tarifi kullanarak sönük patatesler yapmak yerine daha düzgün bir şekle sahip olan ve sizi öncelikle görsel açıdan tatmin edecek kızartmalar hazırlayabilirsiniz. Çocuklarınız evde yaptığınız kızartmalar yerine dışarıdan aldığınız kızartmaları ve cipsleri istiyorsa, bu tarif tam da size göre demektir. Üstelik misafirleriniz geldiğinde de onlara görsel açıdan olduğu gibi lezzet açısından da enfes bir tat sunmak için bu tarifi mutlaka denemeniz gerekiyor.

Kıtır Patates Kızartması Malzemeleri

  • İhtiyaca göre kızartmalık patates
  • Un
  • Nişasta
  • Tuz
  • Sıvı yağ
  • Birkaç damla limon suyu

Kıtır Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

İlk olarak patateslerimizi soyuyoruz ve çeşitli şekiller vermemize olanak sağlayan tırtıklı bıçaklar kullanarak uzun dilimler halinde doğruyoruz. Daha sonra patateslerimizi yıkayıp süzülmesi için bir kenara bırakıyoruz. Patatesler süzülürken bir kap içerisinde un, nişasta ve tuzu karıştırıyoruz. Patateslerimizi bu karışıma almadan önce iyice suyunun süzüldüğünden emin oluyoruz. Eğer patateslerin suyu süzülmemişse, bu durumda bir kâğıt havlu ya da kuru ve temiz bir bez kullanarak patateslerimizi iyice kuruluyoruz.

Patateslerimizi hazırladıktan sonra kızartma tavamızın içerisine bol sıvı yağ alıyoruz ve iyice kızdırıyoruz. Kızan sıvı yağın içerisine birkaç damla limon suyu ekledikten sonra patateslerimizi artık iyice kızmış olan yağımızda kızartmaya başlıyoruz. Yağınız bol, patatesiniz az olursa kızarmaları da o kadar çabuk olacaktır. Bu yüzden patateslerinizin hepsini bir anda sıvı yağ içerisine atmamaya özen göstermelisiniz. Artık kızarmış ve kıtır kıtır olmuş patateslerinizi servis tabağınıza alıp masanıza yerleştirebilirsiniz.

Ekstra Bilgiler ve İpuçları

  • Patateslerinizi kızartmadan önce birkaç saat soğuk suyun içinde bekletirseniz, nişastasını salarak daha çıtır bir sonuç elde edebilirsiniz.
  • Patateslerinizi kızartırken tencerenin kapağını kapatmamaya dikkat edin; bu, buharlaşmayı önler ve daha kıtır bir kızartma elde etmenizi sağlar.
  • Kızartma işlemi bittikten sonra patateslerinizi kağıt havlu üzerine çıkararak fazla yağını alabilirsiniz.
  • Farklı lezzetler denemek isterseniz, patateslerinize baharat ilave edebilirsiniz; örneğin, kırmızı biber, sarımsak tozu veya kekik gibi.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtalı Patates Tarifi ve Malzemeleri

Yumurtalı Patates Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patatesli İçli Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Patatesli İçli Köfte Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri

Patates Püresi Tarifi ve Malzemeleri